ایران ترجمه - مديريت بدون جراحي انسداد نسبی روده كوچك
به سایت ایران ترجمه خوش آمدید . Welcome To Irantarjome    سه شنبه 10 شهريور 1394

منوی کاربری

:نام کاربری
:کلمه عبور


عضویت

گروه مقالات

بازکردن | بستن

آمار سایت

جزئیات مقاله

تعداد بازدید این مقاله : 1258


تاریخ انتشار مقاله :

مدیر گروه / مترجم : محمد گلشن مقدم
کدترجمه: MED-1-9
گروه: پزشكي و داروسازي->پزشكي - علوم
نام فارسی: مديريت بدون جراحي انسداد نسبی روده كوچك
نام انگلیسی: Nonsurgical management of partial adhesive small-bowel obstruction with oral therapy
تعداد صفحات فارسی: 22 تعداد صفحات انگلیسی: 5
قیمت:180,000 ريال سال: 2005 انتشارات: علمي دانشگاهي
مرجع فارسی: كالج پزشكي، CMA
مرجع انگلیسی: CMA Media Inc
دسته بندی: مقاله كامل توضیحات:
وب سایت: کشور: تايوان
کلمات کلیدی: انسداد نسبي روده adhesive small-bowel obstruction:

شرح مقاله:

مديريت بدون جراحي انسداد نسبي روده كوچك از طريق كاربرد روش دهان درماني

 

فهرست مطالب

خلاصه

پيش‌زمينه

روش‌ها

نتايج

شرح

نتايج

شرح و تفسير

تفسير ويراستار

مفاهيم باليني

 

خلاصه

پيش‌زمينه: روال مديريت بيماراني كه داراي انسداد روده كوچك به علت چسبندگي جزئي هستند، معمولاً بصورت محافظانه كارانه و محتاطانه مي‌باشد. بدين شكل كه جذب آب براي آنها از طريق درون وريدي و نه از راه دهان صورت مي‌گيرد. مطالعات پيشين نشان داده است كه اين روش مرتبط با طولاني شدن مدت بستري در بيمارستان و ريسك فزاينده به تعويق انداختن عمل جراحي مي‌باشد. بر اين اساس ما يك آزمايش كنترل شده و تصادفي را ترتيب داديم تا مشاهده كنيم كه آيا با تركيب يك رويه درماني استاندارد با مديريت كلامي مرتبط با مسايل ضد يبوست، عامل گوارنده و كف‌بر، قابليت كاستن از تكرار جراحي‌هاي بعدي و كاهش طول مدت زمان بستري شدن در بيمارستان را خواهد داشت يا خير.

روش‌ها: ما 144 بيماري كه بين ماه‌هاي فوريه 2000 و ژوئيه 2001 بطور پيوسته بستري شده بودند و علت بيماري آنان انسداد نسبي روده كوچك بواسطه چسبندگي بود را براي اين تحقيق انتخاب نموده و علاوه بر اين، 128 نفر از كساني كه شامل معيارهاي مد نظر ما بودند، چه در گروه كنترل (جذب آب از طريق درون وريدي، بي‌هوشي از طريق لوله دهانه شكمي (nasogastric)، عدم تغذيه از راه دهان) و چه در گروه واسطه (جذب آب از طريق درون وريدي، بي‌هوشي از طريق لوله دهانه شكمي، دهان درماني‌ با مصرف اكسيدمنيزيوم، لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس و سيمتيكون) را تحت بررسي قرار داديم. برآوردها در خصوص نتايج اوليه، نشان دهنده تعداد بيماراني بود كه انسداد آنها با موفقيت و بدون عمل جراحي و بستري شدن طولاني در بيمارستان مداوا شده بود. بر اين اساس، ميزان پيچيدگي و برگشت مجدد انسداد را نيز مورد توجه قرار داديم.

 

روش‌ها:

مطالعات ما در بخش فوريت‌هاي سومين قسمت مراقبت بيمارستان در تايپه انجام گرفت كه در آن حدود 100000 بيمار بطور سالانه تحت مداوا قرار مي‌گيرند. كميته ذي‌صلاح اين بيمارستان در زمينه تحقيقات پزشكي، پروتكل مطالعات را تصويب كرده و تمامي بيماران پيش از مشموليت در تحقيقات، رضايت آگاهانه خود را اعلام كرده‌اند.

ما تمام بيماران ميانسالي كه بين ماههاي فوريه 2000 و ژوئيه 2001 با علائم و نشانه‌هاي انسداد روده كوچك در بيمارستان پذيرفته شده‌ بودند و مشمول اين تحقيقات مي‌گرديدند را مورد توجه قرار داديم. معيارهاي مشموليت عبارت بودند از: الف- تاريخچه جراحي درون شكمي كه ثبت آن پيش از 4 هفته پيش بوده است. ب- علائم باليني و سازگاري نشانه‌ها با انسداد روده كوچك شامل دردهاي شكمي، نفخ، حالت تهوع، استفراغ و يبوست، و ج- راديوگرافي ساده از ناحيه شكمي در حالت ايستاده بيمار كه حلقه‌هاي متسع شده روده كوچك و سطح هواي مايع و گاز در ستون روده را نشان داده و انسداد نسبي روده كوچك را مشخص مي‌كند.

 

نتايج

در طول دوره تحقيقات، 144 بيمار ميانسال و مبتلا به انسداد نسبي روده كوچك به علت چسبندگي در بخش اورژانس پذيرش شدند. در اين بين 160 نفر از آنها خارج از معيارهاي مد نظر بوده و 128 نفر باقيمانده در اين تحقيق شركت كردند (شكل 1). بيماران هر دو گروه از نظر ويژگي‌هايي چون سن، جنس و علائم باليني مشابه بودند (جدول 1). اكثر بيماران دردهاي شكمي داشته و نفح و يبوست داشتند. استفراغ در كمتر از 50% از آنان مشاهده مي‌شد. همه آنها قبلا جراحي ناحيه شكم را تجربه نموده و 7 نفر از آنان بيش از يكبار جراحي را پشت سر گذاشته بودند.

 


ادامه مطلب

مقالات مرتبط

تبلیغات