ایران ترجمه - مطلبی در خصوص كمبود ويتامين D
به سایت ایران ترجمه خوش آمدید . Welcome To Irantarjome    سه شنبه 02 آبان 1396

منوی کاربری

:نام کاربری
:کلمه عبور


عضویت

گروه مقالات

بازکردن | بستن

کاربران آنلاین

کاربران مهمان : 75
کاربر تعداد بازدید

آمار سایت

جزئیات مقاله

تعداد بازدید این مقاله : 352


تاریخ انتشار مقاله : 1394 - 06 - 03

مدیر گروه / مترجم : محمد گلشن مقدم
کدترجمه: KNO-1-1   رایگان
گروه: تحقیقات علمی->علوم پزشکی
نام فارسی: مطلبی در خصوص كمبود ويتامين D
نام انگلیسی: Vitamin D Deficiency
تعداد صفحات فارسی: تعداد صفحات انگلیسی:
قیمت: ريال سال: انتشارات:
مرجع فارسی:
مرجع انگلیسی:
دسته بندی: مقاله كامل توضیحات:
وب سایت: کشور: ایران
کلمات کلیدی: دانستنیهای پزشکی, کمبود ویتامین D:

شرح مقاله:

 

كمبود ويتامين D

كمبود ويتامين D، مخصوصا در بچه‌ها، زنان باردار، نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، و هر كسي كه در محيط سر بسته است و پوست خود را مي‌پوشاند، متداول است. جلوگيري از كمبود ويتامين D و مداواي آن حائز اهميت است تا بدين ترتيب از رشد و سلامت خود و استحكام استخوانها اطمينان حاصل كنيم. اگر فكر مي‌كنيد كه در خطر ابتلا به كمبود ويتامين D هستيد و علائمي از قبيل درد ماهيچه و استخوان را مشاهده مي‌كنيد به پزشك خود مراجعه كنيد. كمبود ويتامين D به راحتي قابل مداوا است و با استعمال مكمل‌هاي اين ويتامين، مي‌توان از بروز آن جلوگيري نمود. زنان باردار زنان شيرده، نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، و ديگر افرادي كه در خطر ابتلا به كمبود ويتامين D قرار دارند، بايد از مكمل‌هاي اين ويتامين استفاده كنند.


كمبود ويتامين D چيست؟

كمبود ويتامين D بدين معنا است كه ويتامين D كافي در بدن وجود ندارد. ويتامين‌ها، يك گروه شيميايي هستند كه براي سلامت بدن الزامي هستند. ويتامين D براي داشتن ماهيچه‌ها و استخوان‌هاي قوي لازم است. به علاوه در جلوگيري از ديگر بيماريها از قبيل سرطان، ديابت، مرض سل و بيماري قلبي مفيد است.


چه كساني به كمبود ويتامين D مبتلا مي‌شوند؟

اگر بدانيم كه ويتامين D از كجا نشات مي‌گيرد، پاسخ به اين سوال آسانتر است. ويتامين D با كمك نور آفتاب در پوست ساخته مي‌شود ـ نور آفتاب، اصلي‌ترين منبع ويتامين D است ـ لازمه اين امر آن است كه پوست برهنه، و نور آفتاب مستقيم (و نه در پشت پنجره) باشد. افرادي كه پوستشان تيره‌تر است به نور بيشتري نياز دارند، تا به همان ميزان ويتامين D دست يابند. اين ويتامين در برخي غذاها نيز يافت مي‌شود كه عبارتند از: جگر، برخي از انواع ماهيها و زرده تخم مرغ. برخي از غلات و حبوبات هم، حاوي ويتامين D اضافي هستند.

كودكان در حال رشد، زنان باردار و زنان شيرده به ويتامين D اضافه نياز دارند، زيرا لازمه رشدشان مي‌باشد.


كمبود ويتامين D تا چه حد متداول است؟

اين امر بسيار شايع است. تحقيقات نشان مي‌دهد كه 2 نفر از هر 10 سالمند در انگلستان و 9 نفر از هر 10 نفر سالمند در ناحيه آسيايي جنوبي دچار كمبود ويتامين D هستند. بسياري از افراد، نشانه‌هاي اين بيماري را ندارند و از مشكل خود بي‌خبرند.


علايم كمبود ويتامين D چيست؟

در بسياري از افراد علايمي مشاهده نمي‌شود و تنها تعداد معدودي از درد و خستگي شكايت دارند. ديگر علايم عبارتند از

 • دردهاي ماهيچه‌اي يا ضعف در ماهيچه‌ها. در كمبودهاي شديد ممكن است سبب دشواري در ايستادن و بالا رفتن از پله‌ها شود و يا در برخي از افراد موجب راه رفتن بصورت «تاتي تاتي» شود. 
 • درد استخوان‌ها، كه غالبا در پشت، لگن و پاها به چشم مي‌خورد.  
 • كودكاني كه با كمبود شديد اين ويتامين مواجه باشند، داراي جمجمه و استخوان پاي نرم هستند. اين مشكل سبب مي‌شود كه پاي آنها منحني شكل و قوس مانند باشد. از ديگر نشانه‌ها در اين بچه‌ها، رشد ضعيف و دندان‌هاي سست و يا دير در آمدن دندانها مي‌باشد. 
 • انقباض غضلاني (گرفتگي)، تشنج و دشواري در نفس كشيدن در نوزادان و كودكاني رخ مي‌دهد كه با كمبود شديد ويتامين D مواجه هستند.  

چگونه كمبود ويتامين D تشخيص داده مي‌شود؟

اين بيماري را مي‌توان از سابقه پزشكي، علايم يا سبك زندگي بيمار حدس زد. با يك آزمايش خون ساده از سطح ويتامين D، مي‌توان اين بيماري را تشخيص داد. همچنين آزمايش خون براي سطح كلسيم و عملكرد كبد، مي‌تواند تغييرات مربوط به سطح پايين ويتامين D را نشان دهد.


درمان كمبود ويتامين D چيست؟

توجه: اگر در دسته زنان باردار يا شيرده قرار داريد، به بخش بعدي هم حتما توجه كنيد.

درمان بيماري آن است كه از مكمل‌هاي ويتامين D استفاده كنيد. اين مكمل‌ها، شكلي از ويتامين D است كه اگروكلسفرول (ergocalciferol) يا كلسيفرول (calciferol) ناميده مي‌شود. (دوز اگروكلسيفرول در واحدهايي بنام واحدهاي داخلي يا Iu  نوشته مي‌شود. برخي افراد به جاي آن از ميكروگرم   استفاده مي‌كنند كه همانند واحدهاي ديگر نيست). راههاي متعددي براي دريافت ويتامين D وجود دارد كه عبارتند از:


تزريق

تزريق اندك ويتامين D براي حدود 6 ماه كافي مي‌باشد. اين يك راه بسيار مناسب و موثر درمان است. اين روش براي افرادي مناسب است كه دارو خوردن را دوست ندارند و يا آن را فراموش مي‌كنند.


شربتها يا قرص‌هاي دوز بالا

توانايي و استقامت افراد متفاوت است و يك دوز را مي‌توان روزانه، هفتگي يا ماهانه مصرف نمود. اين امر بستگي به وضعيت شما و روش درماني دارد كه پزشك شما از آن استفاده مي‌كند. هميشه با پزشك خود مشورت نمائيد كه آموزش‌ها را به خوبي دريافت كرده‌ايد. اگر دوز ويتامين D بالا باشد بايد دارو را به درستي مصرف كنيد. فايده درمان با دوز بالاتر آن است كه، بهبود بيماري سريعتر صورت مي‌گيرد و اين مساله در كودكان در حال رشد حائز اهميت است.


دوز استاندارد از قرص، پودر يا شربت

لازمه اين امر آن است كه به مدت 12 ماه، هر روز اين داروها مصرف شود، تا بدن بتواند ويتامين D از دست رفته را «به دست» آورد. اين يك روش نسبتا آرام و تدريجي جايگزيني ويتامين D است، اما براي زماني مناسب خواهد بود كه كمبود ويتامين، اندك باشد و اين روش به منظور پيشگيري مد نظر باشد. يكي از عيوب اين روش آن است كه تمامي اين موارد شامل استفاده از كلسيم و ديگر ويتامين‌ها مي‌باشد و ممكن است مزه آنها آنقدر تند باشد كه برخي از افراد از آن خوششان نيايد. راه چاره اين كار استفاده از روغن كبد ماهي است.


اگر در دسته زنان باردار يا شيرده قرار داريد

ويتامين D مخصوصا براي زنان باردار و شيرده و نوزادان آنها اهميت دارد، زيرا براي رشد آنان لازم است.


رژيم غذايي و نور آفتاب براي ويتامين D

غذايي كه حاوي مقدار مناسب ويتامين D هستند عبارتند از: جگر، برخي از ماهيها (مخصوصا روغن ماهيهايي از قبيل شاه‌ ماهي، ساردين، قرل‌آلا، ماهي آزاد، ماهي تن و ماهي اسقومري يا ماكرو)، زرده تخم‌مرغ و غذاهاي «مقوي» (كه ويتامين D افزوده دارند) از قبيل برخي انواع مارگارين و غلات صبحانه.

نور آفتاب: 15 دقيقه آفتاب گرفتن به مدت 3 بار در هفته از ماه آوريل تا سپتامبر با دست، بازو و صورت برهنه، براي افرادي كه داراي پوست روشن هستند، كافي مي‌باشد. افرادي كه پوستشان تيره‌تر است به آفتاب بيشتري نياز دارند (البته نمي‌دانيم كه تا چه حد بيشتر). اما در زمستان و در آب و هواي سرد نور آفتاب به حد كافي نيست تا سطح ويتامين D را حفظ كند.


اطلاعات کامل تر این مبحث در مقاله ترجمه شده ذیل در دسترس است (با قابلیت خرید):

http://www.irantarjomeh.com/index.php?service=essay&action=more&id=437


مقالات مرتبط

تبلیغات

 • میدان انقلاب تهران
  تعداد بازدید : 4783
 • موسسه انتشارات صانعی
  تعداد بازدید : 4081
 • کتابخانه تخصصی زبان انگلیسی
  تعداد بازدید : 4343
 • گروه تجارت الکترونیک پارسا
  تعداد بازدید : 2644

تبلیغات کاربران